Czy maski afrykańskie przynoszą pecha?

Czy maski afrykańskie przynoszą pecha?

Przeglądając informacje zawarte w internecie dotyczące życia w Afryce, można również natknąć się na stwierdzenie, że dzieła sztuki tworzone właśnie na tym kontynencie „przynoszą pecha”. Twierdzi się, że maski afrykańskie posiadają nadprzyrodzone moce, które mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli zdecydujemy się na ich zakup i umieszczenie jako ozdoby w naszym mieszkaniu. W poniższym artykule wyjaśnimy, czy głoszone teorie są prawdziwe i czy posiadając w naszym zaciszu domowym maski afrykańskie mamy się czego obawiać. Zapraszamy do lektury!

Maski afrykańskie znaczenie

Maski afrykańskie dla mieszkańców Czarnego Lądu zdecydowanie nie są jedynie zwykłym przedmiotem, służą one przede wszystkim do noszenia i z takim zamiarem są tworzone. Stanowią one ważny element w kulturze i tradycji, która jest kultywowana niemal w każdej grupie etnicznej. W zależności od plemienia afrykańskiego maska afrykańska towarzyszy podczas różnych ceremonii czy rytuałów. Wykorzystywana jest w celu skontaktowania się z osobami zmarłymi – aby można było nawiązać relację, ceremonii towarzyszy także charakterystyczny taniec wykonywany przez wyselekcjonowanych tancerzy. Maska afrykańska umożliwia wejście w trans tancerzowi, który z kolei przekazuje zgromadzonym informację z zaświatu. Tłumacz, który także bierze udział w uroczystości, interpretuje dźwięki wydawane przez tancerzy, umożliwiając zrozumienie komunikatu. Ten rodzaj masek prezentowany jest w formie ludzkich czaszek.

Częstym motywem, który jest przedstawiany w maskach afrykańskich są również zwierzęta. Służą one do porozumienia się z duchem drapieżnika z prośbą o oddalenie się od ich wioski. W sztuce afrykańskiej zwierzę może również stanowić symbol cnoty. Najczęstszej wykorzystuje się wizerunek bawoła, hieny, jastrzębia, krokodyla i antylopy. Każde z wymienionych zwierząt, według wierzeń mieszkańców Afryki, stanowi jakiś symbol. Jakie zatem jest znaczenie masek afrykańskich? Przykładowo, wierzy się, że antylopa zapewni mieszkańcom urodzaj podczas plonów. Z kolei bawół znany jest ze swojej nadprzyrodzonej mocy i siły.

Trzeci motyw masek afrykańskich stanowią kobiety, których twarze są tworzone na wzór ideału kobiecego piękna. Zastanawia Was z pewnością „Jaki zatem jest ideał piękna w Afryce? Co uważane jest za atrakcyjne?”. Otóż, to jak zostanie przedstawiona kobieta uzależnione jest od plemienia afrykańskiego, w którym powstała maska afrykańska. W jednym z nich znamiona będą eksponować twarz kobiety, w drugim zaś to migdałowe oczy, zakrzywione rzęsy i wąski podbródek będą uważane za piękne. Noszenie kobiecych masek jest w większości przypadków zarezerwowane dla mężczyzn.

Z czego wykonywane są maski afrykańskie?

Nie tylko odpowiednia technika i dbałość o każdy szczegół jest ważna dla afrykańskich rzemieślników. Na Czarnym Lądzie zwraca się także uwagę na to, z czego wykonany jest dany przedmiot. Sztuka afrykańska znana jest bowiem z wysokiej jakości materiałów, z których jest tworzona. Najczęściej, maski afrykańskie są wykonane z drewna hebanowego, które znane jest ze swojej oryginalnej, ciemnej barwy i właściwości odpornych na wilgoć. W wyniku użycia właśnie tego rodzaju drewna przedmioty mogą posłużyć nam przez długie lata.

Czy maski afrykańskie przynoszą pecha?

Powyżej, wyczerpująco omówiliśmy znaczenie masek afrykańskich oraz zdradziliśmy, jakie drewno jest najczęściej wykorzystywane do ich tworzenia. Pozostaje nam do zgłębienia ostatnia kwestia – czy sztuka afrykańska może stanowić zagrożenie?

W dobie dzisiejszego świata panuje wiele przesądów, w wyniku których staramy się unikać tego, co może spowodować, że zła passa będzie nad nami ciążyć. Przykładowo, wierzy się, że czarny kot, który przebiegł nam przez ulice bądź rozbite lustro zwiastuje nieszczęście. Podobnie jest z posiadaniem w domu maski afrykańskiej. W rzeczywistości jednak tego typu przekonania nie mają pokrycia, wszak to my jesteśmy kowalami własnego losu. Przedmioty w magiczny sposób nie są w stanie nam dać lub odebrać przychylności losu.

Ponadto, zgłębiając wiedzę na temat kultury Czarnego Lądu i znaczenia masek afrykańskich można zauważyć, że nie posiadają one złych mocy ani nie przedstawiają demonów. Służą one w dobrym celu mieszkańcom wszystkich plemion afrykańskich.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *