Maski afrykańskie: 5 faktów, o których nie wiesz!

Maski afrykańskie: 5 faktów, o których nie wiesz!

Maski afrykańskie to zarówno popularne dzieła sztuki na Zachodzie, jak i przedmioty rytualne w Afryce, które od tysiącleci odgrywają ważną rolę w religii i zwyczajach społecznych.

Afrykańskie maski plemienne są popularnym przedmiotem wśród kolekcjonerów i są takie od dziewiętnastowiecznych wypraw kolonialnych do Afryki. W Europie i Ameryce Północnej zdobią ściany kolekcjonerów i słynnych muzeów. Jednak w Afryce reprezentują one żywą tradycję sięgającą tysięcy lat. Ich wytwarzanie i stosowanie odbywa się według specjalnych rytuałów związanych ze światem duchów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o 5 fascynujących faktach na temat masek afrykańskich.

Fakt #1. Rzemieślnicy składają ofiary bogom

Rzeźbienie i dekorowanie afrykańskich masek plemiennych jest tradycją często przekazywaną z pokolenia na pokolenie rzemieślników. Wiele masek afrykańskich jest rzeźbionych w drewnie. Ścinanie drzewa w celu utworzenia maski może być niebezpiecznym zajęciem, a kurczaka często poświęca się drzewu, zanim zostanie ścięte. Rzemieślnicy muszą również zadowolić boga żelaza. Składa więc krew z kogutów i inne materiały w świątyni, którą trzyma w pobliżu swojego miejsca pracy. Następnie używa adze do rzeźbienia i kształtowania maski.

Fakt #2. Maski często zawierają naturalne materiały

Może to obejmować materiały pochodzące od zwierząt, takie jak muszle cowrie, pióra i kość słoniową, a także skórki zwierząt, kości i rogi. Czasami mogą być jeszcze bardziej niezwykłe, jak kolce jeżozwierza.

W niektórych maskach pojawiają się materiały roślinne, takie jak rafia lub bawełna. Maski bywają także wykonane z ludzkich zębów i włosów. Materiały dekoracyjne, takie jak metal, koraliki, terakota i szkliwione wyroby garncarskie, czasami są również częścią masek.

Podczas kolorowania maski rzemieślnik używa naturalnych barwników wykonanych z liści, kory drzewa, gliny i nasion.

Fakt #3. Noszenie maski jest istotną częścią afrykańskich tajnych stowarzyszeń i rytuałów

Afryka ma wiele tajnych stowarzyszeń, które mają duży wpływ na społeczności, w których żyją. Zazwyczaj są one podzielone na grupę skierowaną do kobiet i mężczyzn. Często inicjują swoich członków w okresie dojrzewania rytuałami obrzezania i często uczą swoich członków odpowiednich manier społecznych i stosunku seksualnego. Inne tajne stowarzyszenia składają się głównie z polityków i funkcjonariuszy organów ścigania. Niektóre odgrywają ważną rolę religijną w swojej społeczności.

Afrykańskie maski plemienne odgrywają ważną rolę w rytuałach cyklu życia – należą do nich obrzezania, wesela, pogrzeby i okres żniw.

Fakt #4. Noszenie maski wymazuje poprzednią tożsamość

Afrykańskie maski plemienne nie przedstawiają prawdziwych ludzi, martwych lub żywych, a nawet zwierząt, kiedy przybierają postać zwierząt. Co więcej, gdy jednostka nosi afrykańską maskę, nie ma już własnej osobowości. Zamiast tego duch zajmuje maskę i wszystko, co użytkownik robi lub mówi, przypisuje się duchowi maski. Duchy te są często martwymi przodkami, a nawet duchami osób, które jeszcze się nie narodziły.

W niektórych przypadkach maska i inne akcesoria pokrywają całe ciało, więc osoby nie mogą zostać zidentyfikowane przez innych. Nikt nie wymienia imienia użytkownika. W rzeczywistości, jeśli maska spadnie przed kimś, kto nie jest członkiem tajnego stowarzyszenia, duch maski może się rozgniewać i szukać zemsty.

Fakt #5. Maskarady są formą presji otoczenia

Maski afrykańskie są zwykle noszone podczas ceremonii tańca. W niektórych społecznościach wszyscy członkowie są zobowiązani do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Tancerze w maskach podchodzą do publiczności i opowiadają im o swoich złych nawykach i moralnych niepowodzeniach. Zawstydzanie się i wyznawanie tego rodzaju informacji w sposób publiczny spowodowało, że od tego momentu zmienili swoje zachowanie.

Pierwszy prezydent Malawi, Kamuzu Banda, użył takich maskarad, aby utrzymać swoich przeciwników w ryzach. Pod koniec swojej dyktatury jego przeciwnicy polityczni odwrócili się od niego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *