Historia masek afrykańskich

Historia masek afrykańskich

Jeszcze przed epoką paleolitu, miejscowi mieszkańcy Afryki wierzyli, że maski afrykańskie posiadają umiejętności reprezentowania różnych duszy. Dusze mogą być zwierzętami, przodkami, a nawet mitycznymi bohaterami. Wiele afrykańskich masek przypomina kształtem ludzką twarz i głowę zwierzęcia, na której najczęściej spotyka się podobiznę antylopy. Antylopa często występuje w sztuce afrykańskiej, ponieważ jej głównym symbolem jest rolnictwo. Noszenie jej przy sobie zapewnia więc rolnikom obfitsze plony.

Większość afrykańskich masek przekazuje się z pokolenia na pokolenie, każda ma inną historię do opowiedzenia. Twórca maski, którą przekazywał po latach synowi, używał do jej wykonania tylko i wyłącznie drewna. Było to podyktowane wiarą w to, że każde drzewo ma własną duszę.

Jak wyglądają maski afrykańskie?

W początkowej fazie tworzenia maski, kształtowano ten element na wzór, który uważano, że zadowoli ducha, który żyje w danej masce. Po złożeniu jej w ofierze przystępowali do rzeźbienia wersji maski afrykańskiej, która była zgodna z ich pierwszymi wyobrażeniami o niej. W pierwszej kolejności w głowie wizualizowali sobie idealny kształt danego dzieła. Następnie ze szczególną dokładnością pracowali nad tym, aby obie strony wyglądały tak samo. Większość masek afrykańskich była bowiem symetryczna i jedynie w sporadycznych przypadkach była nierówna. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu często decydowali się na zabarwianie maski naturalnymi barwnikami, które powstały z warzyw, roślin, nasion, kory drzew, gleby i owadów. Finalny efekt tworzyły dodatki. Do tego celu używali drewna, ceramiki, tkanin, miedzi i brązu, aby nadać masce trójwymiarowego efektu. Ozdobę tworzyły często także zęby zwierzęce, sierści zwierząt, kości zwierząt, rogi zwierząt, pióra, słoma, muszle, a nawet skorupki jaj.

Maski posiadające jakiś symbol bądź znaczenie dla mieszkańców Afryki wyglądały nieco inaczej. Maski z wizerunkiem zwierząt mają oczywiście kształt zwierzęcia, na podstawie którego zostały stworzone. Często spotykanymi były bawoły, hieny, jastrzębie, krokodyle i antylopy. Kobiece maski kształtuje się również inaczej, ponieważ mają oddawać wzór kobiecego piękna. Maski afrykańskie posiadały migdałowe oczy z zakrzywionymi rzęsami i spiczasty podbródek lub inne elementy, które były uznawane w danym plemieniu za atrakcyjne u kobiet. Z kolei maski, które reprezentują przodków, były zwykle kształtowane na wzór ludzkiej czaszki. Ten rodzaj masek afrykańskich używa się często podczas ceremonii ponieważ pełni rolę świadka danego wydarzenia.

Zastanawiałaś/eś się kiedyś czy maski afrykańskie przynoszą pecha?

Maski afrykańskie dziś

Obecnie, mimo upływu lat maski afrykańskie nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Europy. Jesteśmy zafascynowani sztuką afrykańską, ponieważ kultura i tradycja Czarnego Lądu jest daleka od tej, kultywowanej u nas czy wśród naszych sąsiadów. Afryka zachwyca i inspiruje nas swoją egzotyką i różnorodnością.

Z ogromną przyjemnością zwiedzamy tamtejszy kontynent, zapoznajemy się z ich wierzeniami i historią, a także sięgamy po elementy sztuki afrykańskiej w aranżacji wnętrz. Mimo rosnącej popularności stylu skandynawskiego, wielu decyduje się urządzić swoje mieszkania czy też domy w bardziej przytulnym klimacie. Ciepła pomieszczeniom mają nadać oryginalne przedmioty nabyte w Afryce. Mieszkanie, które zachowane jest w podstawowej kolorystyce, dzięki dodatkom pochodzącymi z Czarnego Lądu może zupełnie zmienić swój charakter.

Z różnorodnych rzeźb afrykańskich można stworzyć kompozycję, którą umieścimy na komodzie, wielobarwne zaś poduszki ułożyć na kanapie czy tarasie. Maski afrykańskie sprawdzą się jako ozdoba na ścianie – to świetna alternatywa dla klasycznych obrazów. Z kolei dodatki typu świecznik z hebanu, cukiernica czy podkładki ocieplą kuchnię zaprojektowaną w każdym stylu.

Mimo, że historia masek afrykańskich sięga czasów pierwotnych i pomimo pierwotnej funkcji, jaką pełniły maski afrykańskie w kulturze i tradycji Afryki, w Europie zawsze stanowiły i będą stanowić przedmioty użytkowe, których jedyną rolą jest ozdoba naszego domu bądź mieszkania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *