Historia masek afrykańskich

Historia masek afrykańskich

Źródło: projektoskop.pl

Jeszcze przed epoką paleolitu, miejscowi mieszkańcy Afryki wierzyli, że maski afrykańskie posiadają umiejętności reprezentowania różnych duszy. Dusze mogą być zwierzętami, przodkami, a nawet mitycznymi bohaterami. Wiele afrykańskich masek przypomina kształtem ludzką twarz i głowę zwierzęcia, na której najczęściej spotyka się podobiznę antylopy. Antylopa często występuje w sztuce afrykańskiej, ponieważ jej głównym symbolem jest rolnictwo. Noszenie jej przy sobie zapewnia więc rolnikom obfitsze plony.

Większość afrykańskich masek przekazuje się z pokolenia na pokolenie, każda ma inną historię do opowiedzenia. Twórca maski, którą przekazywał po latach synowi, używał do jej wykonania tylko i wyłącznie drewna. Było to podyktowane wiarą w to, że każde drzewo ma własną duszę.

Jak wyglądają maski afrykańskie?

W początkowej fazie tworzenia maski, kształtowano ten element na wzór, który uważano, że zadowoli ducha, który żyje w danej masce. Po złożeniu jej w ofierze przystępowali do rzeźbienia wersji maski afrykańskiej, która była zgodna z ich pierwszymi wyobrażeniami o niej. W pierwszej kolejności w głowie wizualizowali sobie idealny kształt danego dzieła. Następnie ze szczególną dokładnością pracowali nad tym, aby obie strony wyglądały tak samo. Większość masek afrykańskich była bowiem symetryczna i jedynie w sporadycznych przypadkach była nierówna. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu często decydowali się na zabarwianie maski naturalnymi barwnikami, które powstały z warzyw, roślin, nasion, kory drzew, gleby i owadów. Finalny efekt tworzyły dodatki. Do tego celu używali drewna, ceramiki, tkanin, miedzi i brązu, aby nadać masce trójwymiarowego efektu. Ozdobę tworzyły często także zęby zwierzęce, sierści zwierząt, kości zwierząt, rogi zwierząt, pióra, słoma, muszle, a nawet skorupki jaj.

Maski posiadające jakiś symbol bądź znaczenie dla mieszkańców Afryki wyglądały nieco inaczej. Maski z wizerunkiem zwierząt mają oczywiście kształt zwierzęcia, na podstawie którego zostały stworzone. Często spotykanymi były bawoły, hieny, jastrzębie, krokodyle i antylopy. Kobiece maski kształtuje się również inaczej, ponieważ mają oddawać wzór kobiecego piękna. Maski afrykańskie posiadały migdałowe oczy z zakrzywionymi rzęsami i spiczasty podbródek lub inne elementy, które były uznawane w danym plemieniu za atrakcyjne u kobiet. Z kolei maski, które reprezentują przodków, były zwykle kształtowane na wzór ludzkiej czaszki. Ten rodzaj masek afrykańskich używa się często podczas ceremonii ponieważ pełni rolę świadka danego wydarzenia.

Zastanawiałaś/eś się kiedyś czy maski afrykańskie przynoszą pecha?

Historia masek afrykańskich

Maski afrykańskie dziś

Obecnie, mimo upływu lat maski afrykańskie nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Europy. Jesteśmy zafascynowani sztuką afrykańską, ponieważ kultura i tradycja Czarnego Lądu jest daleka od tej, kultywowanej u nas czy wśród naszych sąsiadów. Afryka zachwyca i inspiruje nas swoją egzotyką i różnorodnością.

Z ogromną przyjemnością zwiedzamy tamtejszy kontynent, zapoznajemy się z ich wierzeniami i historią, a także sięgamy po elementy sztuki afrykańskiej w aranżacji wnętrz. Mimo rosnącej popularności stylu skandynawskiego, wielu decyduje się urządzić swoje mieszkania czy też domy w bardziej przytulnym klimacie. Ciepła pomieszczeniom mają nadać oryginalne przedmioty nabyte w Afryce. Mieszkanie, które zachowane jest w podstawowej kolorystyce, dzięki dodatkom pochodzącymi z Czarnego Lądu może zupełnie zmienić swój charakter.

Z różnorodnych rzeźb afrykańskich można stworzyć kompozycję, którą umieścimy na komodzie, wielobarwne zaś poduszki ułożyć na kanapie czy tarasie. Maski afrykańskie sprawdzą się jako ozdoba na ścianie – to świetna alternatywa dla klasycznych obrazów. Z kolei dodatki typu świecznik z hebanu, cukiernica czy podkładki ocieplą kuchnię zaprojektowaną w każdym stylu.

Mimo, że historia masek afrykańskich sięga czasów pierwotnych i pomimo pierwotnej funkcji, jaką pełniły maski afrykańskie w kulturze i tradycji Afryki, w Europie zawsze stanowiły i będą stanowić przedmioty użytkowe, których jedyną rolą jest ozdoba naszego domu bądź mieszkania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *