Tradycje afrykańskie pod lupą

Tradycje afrykańskie pod lupą

Tradycja afrykańska wyraża się w wielu różnych formach sztuki, takich jak muzyka, taniec, sztuka, rzeźba czy biżuteria etniczna. Te tradycje są głęboko zakorzenione w całej kulturze afrykańskiej.

Muzyka i poezja w tradycjach afrykańskich

Śpiew pełni ważną rolę dla afrykańskiego społeczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ melodia i rytm podążają za intonacją tekstu piosenki. Piosenki są często śpiewane w formie wezwania i odpowiedzi.

W Afryce Zachodniej griot jest śpiewakiem lub poetą, który posiada repozytorium tradycji ustnej przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Muszą znać tradycyjne piosenki, a także potrafić improwizować na temat bieżących wydarzeń i przypadkowych zdarzeń.

Muzyka jest formą komunikacji i odgrywa funkcjonalną rolę w społeczeństwie afrykańskim. Piosenki towarzyszą małżeństwom, narodzinom, rytuałom przejścia, polowaniu, a nawet działalności politycznej. Muzyka jest często używana w różnych kulturach afrykańskich, aby odpierać złe duchy i szanować dobre duchy, umarłych i przodków.

Chociaż style muzyczne i instrumenty różnią się w zależności od regionu, istnieją pewne popularne formy ekspresji muzycznej. Najważniejszym instrumentem w muzyce afrykańskiej jest afrykański bęben. Wyraża nastrój ludzi i wywołuje emocje. Bicie afrykańskiego bębna to „bicie serca społeczności”, a jego rytm łączy tancerzy.

Taniec jest integralną częścią kultury afrykańskiej i do komunikacji wykorzystuje symboliczne gesty, maski, kostiumy, malowanie ciała i rekwizyty. Ruchy taneczne mogą być proste lub złożone ze skomplikowanymi działaniami, takimi jak szybki obrót. Taniec służy wyrażaniu emocji, zarówno radosnych, jak i smutnych, i nie ogranicza się tylko do tancerzy. Często widzowie będą zachęcani do przyłączenia się.

Tradycyjne maski afrykańskie

Afrykańskie maski stosowane w tańcach mają pochodzenie religijne, ceremonialne i funkcjonalne. Artysta, który rzeźbi maskę, ceremonialnie oczyszcza własne „ja” i ofiaruje modlitwy przodkom, nim rozpocznie prace.

Afrykańska maska reprezentuje ducha. Uważa się, że duch ten wstępuje w tancerza, gdy ten zakłada maskę. Wybrany tancerz przechodzi w stan transu, aby otrzymać wskazówki i mądrość od przodków. Tancerz wypowie otrzymane wiadomości, a mądry człowiek, który mu towarzyszy, przetłumaczy wiadomość.

Sztuka afrykańska nie jedno ma imię

Chociaż muzyka i taniec są niezwykle ważnymi afrykańskimi tradycjami i są bardzo powszechnymi formami komunikacji, wielu mieszkańców Afryki wyraża się także w innych formach sztuki.

Mieszkańcy Zulu są dobrze znani z zawiłych koralików. Kolor każdej kulki ma określone znaczenie. Perełki zostały wykorzystane do przenoszenia wiadomości zwanych „ucu”, termin zuluski przetłumaczony jako „listy miłosne”.

Afrykańska tradycja polega na tym, że młode dziewczęta wysyłają chłopcu koralikową bransoletkę w różnych kolorach, z kolei chłopiec w odpowiednim czasie zapyta wybrankę o znaczenie koralików.

Sztuka i rzeźba są powszechne w kulturze afrykańskiej, a najczęstsze tematy przedstawiają parę, kobietę i dziecko, mężczyznę z bronią lub zwierzęciem lub „nieznajomego”.

Pary są zwykle wolnostojącymi postaciami o tym samym rozmiarze, reprezentującymi znaczenie „dwóch jako jednego”. Para mężczyzn i kobiet w sztuce afrykańskiej zwykle przedstawia siłę i honor zamiast miłości i intymności, ponieważ afrykańskie kobiety i mężczyźni rzadko publicznie okazują swoje uczucia.

Para matka i dziecko może reprezentować „matkę ziemię” i jej lud lub silną więź między matką, a dzieckiem. Z koeli postać męska z bronią lub zwierzęciem przedstawia honor zmarłym przodkom. Afrykańscy mężczyźni są często honorowani w wojnie, a sztuka afrykańska kładzie duży nacisk na broń, ponieważ przedstawia ona przetrwanie i siłę.

Na zakończenie, kiedy nieznajomy jest reprezentowany w sztuce afrykańskiej, zwykle przedstawia kogoś z obcego kraju lub plemienia, który nie jest mile widziany.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *