Maski afrykańskie to najpopularniejszy element sztuki afrykańskiej. Na Czarnym Lądzie wykorzystywano je do celów obrzędowych, zaś my – mieszkańcy Europy – do dekoracji wnętrz. Z chęcią ozdabiamy ściany właśnie maskami murzyńskimi. Dlaczego? Wynika to z ogromnej fascynacji tamtejszą kulturą i tradycją. Dodatkowo, jakość wykonania jest niebywale wysoka. Artyści trudniący się rzeźbiarstwem w Afryce (a warto pamiętać, że rzemieślnictwem nie mógł zajmować się każdy) tworzyli swoje dzieła ze szczególną dbałością o detale. Każdy ruch Mistrza był przemyślany i dowodził o Jego niebywałym talencie. Warto wspomnieć, że narzędzia, którymi się posługiwano nie ułatwiały pracy. Były to zazwyczaj prowizoryczne przedmioty.
Istotny jest również materiał, z którego maska murzyńska została wykonana. Z czego więc wykonuje się maski afrykańskie? Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym materiałom.
Po pierwsze – heban
Heban charakteryzuje ciemna barwa. Drewno to jest pochodzenia zwrotnikowego i podzwrotnikowego. Ceniony jest głównie ze względu na swoją twardość i trudność do łupania. Z tego względu sięga się często po ten rodzaj drewna jako materiał do tworzenia wysokiej klasy instrumentów muzycznych. Warto ponadto zaznaczyć, iż drewno hebanowe posiada właściwości niewchłaniające wilgoci, dzięki czemu zyskał miano jednego z najbardziej pożądanych rodzajów drewna. Niegdyś przypisywano mu symbol otwartości i odwagi.
Po drugie – mahoń
Drewno mahoniowe można spotkać w dwojakiej odmianie. Są to mahoń afrykański, który cechuje się wysoką jakością (dużo wyższą niż w przypadku drugiego rodzaju) i amerykański. Co wiemy o samym drzewie? Mahoniowcowi służą słoneczne tereny. Jednym z największych atutów tego gatunku drewna jest jego rozkład słojów (są regularne), a także odporność na warunki środowiska.
Po trzecie – drewno tekowe
Co wyróżnia drewno tekowe? Jedną z cech charakterystycznych tego rodzaju drewna jest to, że kwitnie ono w porze monsunowej, a więc niezwykle rzadko. Ten gatunek drewna jest również odporny na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. W ich składzie można znaleźć dużą ilość substancji oleistych oraz kwas krzemowy.
Wśród zalet można wyróżnić między innymi niezwykłą trwałość oraz piękny wygląd. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych gatunków drewna. Przedmioty do użycia, których wykorzystano drewno tekowe nadają wnętrzu klasy i elegancji.
Po czwarte – czarny palisander
Kolejną propozycją jest czarny palisander. Drewno to pochodzi z terenów tropikalnych i uważany jest za jeden z bardziej szlachetnych wariantów materiału. Jest dość ciężkie, trudne w obróbce, a przy tym odporne na czynniki biologiczne. Szczególna jakość, jego atrakcyjność, walory dekoracyjne oraz rzadkość występowania powodują, że przedmioty wykonane z czarnego palisandru są bardzo wysoko cenione.
Po piąte – akacja
Akcje to piąty, a tym samym ostatni wariant omawianych materiałów wykorzystywanych w Afryce. Jej naturalne środowisko to tropiki i subtropiki. Drewno to służy głównie do produkcji mebli ze względu na niesamowitą trwałość. Ludy Afryki przypisują akacji ponadto właściwości ochronne, ze względu na zamieszkiwanie w nich duszy zmarłych (i zasłużonych!) przodków. Ciekawostką jest, że w Polsce „akacją” nazywa się grochodrzew akacjowy, co jest błędem.
Maski murzyńskie – kto je wykonuje?
Badając świadomość internautów, okazuje się, że wiele osób nie wie, że oryginalna sztuka afrykańska tworzona jest na Czarnym Lądzie jedynie przez wybrane osoby. Nie każdy z mieszkańców Afryki posiada przywilej jakim jest rzeźbiarstwo. Mimo, że fachu tego uczą się od lat, pracę tą wykonują nieliczni.
Warto wspomnieć, że tamtejsi artyści muszą posiadać wiedzę z zakresu tradycji kultywowanej na Czarnym Lądzie. Tworzone maski afrykańskie posiadają bowiem w większości ukryty symbol i tworzone są w określonym celu – nie tylko sprzedażowym. Owe maski wykorzystuje się przede wszystkim podczas różnorodnych obrzędów. Służą one wówczas tancerzom plemiennym do komunikacji ze zmarłymi. Dzieje się to w wyniku wydawanych podczas tańca odgłosów i posiadania na twarzy maski z drewna.
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena / 5. Liczba głosów: