Maski afrykańskie cieszą się dużym zainteresowaniem fascynatów sztuki i kultury Czarnego Lądu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż posiadają bogatą i ciekawą historię, stanowią najpopularniejszy element charakterystyczny dla Afryki, a także są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się one w aranżacji wnętrz w każdym stylu. Wnętrza skandynawskie, industrialne czy te o tradycyjnym charakterze, będą prezentować się ciekawie wzbogacając je o maski afrykańskie z drewna.
Afrykańskie maski w wystroju domu
Przede wszystkim ze względu na ich ciekawy i oryginalny wygląd, który sprawdzi się we wnętrzach o każdym stylu. Co więcej, tradycyjne lub plemienne maski afrykańskie posiadają historię, która nadaje Twemu dziełu sztuki wyjątkową wartość.
Oryginalne znaczenie tradycyjnych masek afrykańskich
Tradycyjne lub plemienne afrykańskie maski rodzą się z, jak sama nazwa wskazuje, tradycji społecznych lub religijnych w afrykańskich plemionach i populacjach. Większość sztuki zakładania masek jest praktykowana w Afryce Subsaharyjskiej lub pasie krajów afrykańskich między pustyniami Sahary i Kalahari. Ich użycie jest prehistoryczne i uważa się, że najwcześniejsze maski były używane przed paleolitem.
Plemienne maski afrykańskie, reprezentujące głównie ludzkie twarze, kobiece piękno, abstrakcyjnych reprezentantów duchowych oraz zwierzęta, są ściśle powiązane z określonymi kultami. Maska ma stanowić symbol, a nie ukazywać naturę przedstawianej istoty. Przekazywać istotę, czyli zagrożenia lub cnoty, których wierzenia odnoszą się do konkretnej maski. W ceremonii nosiciel maski staje się wtedy esencją postaci, którą reprezentuje.
Zobacz również: Maski afrykańskie – Symbolika i ich znaczenie
Plemienne maski afrykańskie w kulturze zachodu
Inspiracje plemiennych masek afrykańskich zostały sprowadzone do kultury zachodniej na początku XX wieku przez znanych artystów Pablo Picasso i Andre Derain, służąc jako inspiracja zarówno w kubizmach, jak i tendencjach sztuki fowistycznej. Do tej pory nauczyliśmy się doceniać śmiałe wzory i abstrakcyjne kształty afrykańskich masek niezależnie od ich pierwotnego użycia jako instrumentów religijnych, rytualnych lub społecznych. Afrykańskie maski stały się z czasem zintegrowane z odważnym i eklektycznym wystrojem domu. Czy to jako dekoracyjna maska ścienna, czy samodzielna maska, maska w stylu afrykańskim przywraca wystrój wnętrz łącząc się z naturą i jej niezmąconą magią.
Do dziś plemienne afrykańskie maski są powszechnie doceniane w europejskim wystroju, a także zyskują znaczące miejsce w egzotycznym i wymownym wystroju domu w Ameryce Północnej. Podobnie jak wiele innych inspirowanych motywami afrykańskimi, takich jak sztuka ścienna przedstawiająca afrykańskie pustkowia, zwierzęta i krajobrazy, dekoracyjne afrykańskie maski wprowadzają żywy, czasami tropikalny i spokojny ton ziemi do swojego wystroju.
Zobacz również: Interesujące ozdoby afrykańskie w Twoim domu
Gdzie kupić maski afrykańskie na ścianę?
Jeśli masz szczęście podróżować od czasu do czasu do Afryki Zachodniej, znalezienie maski będzie tak łatwe, jak odwiedzenie kolejnego sklepu z artykułami artystycznymi lub targu. Jeśli jednak nie masz możliwości udać się w podróż po tak pięknym kontynencie jak właśnie Afryka, istnieją – na szczęście – również inne możliwości. Przykładowo, w sklepie internetowym Sklep Afrykański, znajdziesz bogaty asortyment oryginalnej sztuki afrykańskiej. W wyniku corocznych wypraw na Czarny Ląd Dorota i Mariusz wspierają tamtejszą kulturę i tradycję, nabywając ręcznie wykonane przedmioty przez tamtejszych mistrzów w tym fachu. Wykorzystują oni do swoich prac najwyższej jakości materiały. Wśród oferty występują między innymi, wcześniej wspomniane, maski afrykańskie, figurki, meble i dodatki do domu oraz biżuteria etniczna. Zdecydowanie jest w czym wybierać!
Maska afrykańska na ścianę zazwyczaj wykonana jest z drewna tekowego lub mahoniowego, które uważa się za szlachetne, jednak trudne w obróbce. Niezależnie od tego, czy dla wystroju ściany we własnym domu, czy też oferowania ekskluzywnego prezentu eklektycznemu przyjacielowi, dekoracyjna plemienna maska afrykańska na ścianę będzie unikalnym dziełem, która będzie tematem przewodnim wielu, wielu interesujących rozmów.
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena / 5. Liczba głosów: