Maski afrykańskie w plemieniu Masajów

Maski afrykańskie w plemieniu Masajów

Potężne i legendarne plemię Masajów w Afryce to jedna z najbardziej znanych grup etnicznych w kulturze afrykańskiej. Chociaż samo plemię kojarzy się częściej z Kenią, to znajdują się również w Tanzanii. Są znani ze swoich wysoko wykwalifikowanych wojowników i umiejętności pasterskich. W rzeczywistości w kulturze Masajów bogactwo człowieka jest mierzy się w kategoriach bydła i dzieci. Stado 50 sztuk bydła jest godne szacunku, a im więcej dzieci, tym lepiej!

Maski afrykańskie, takie jak ta przedstawiona poniżej, były historycznie używane w tradycyjnych ceremoniach plemiennych, by wystraszyć przeciwników ludu Masajów. Ta maska pokazuje charakterystyczne rozciąganie płatków uszu, które jest powszechne wśród Masajów. Ponieważ Masajowie są nomadami, nie mają kultów przodków, jak to robi wiele afrykańskich grup ludzi. Nie wierzą w przetrwanie po śmierci – co jest jednym z powodów, dla których nie grzebią swoich zmarłych. W wielu kulturach afrykańskich maski są używane w rytuałach ku czci przodków. Natomiast w kulturze Masajów maski były historycznie noszone w tradycyjnych ceremoniach, w tym w uroczystościach, inicjacjach, zbiorach i przygotowaniach wojennych. Maski często reprezentowały duchy mitologicznych istot, zwierząt lub duchów.

Polecamy: Historia masek afrykańskich

Maski Masajów

Maski w plemieniu Masajów

W długie dni, podczas ceremonii, plemienny członek ludu Masajów wkroczył w głęboki trans i przekazał wiadomość od ducha w pomrukach, złamanych zdaniach lub częściowych zwrotach. Starszy lub mądry człowiek z grupy zwykle służył jako tłumacz. Dziś tego typu ceremonie praktykuje się często tylko dla turystów, ponieważ modernizm zlikwidował wiele tradycyjnych praktyk. Obecnie, Masajowie wytwarzają maski przeznaczone głównie na sprzedaży turystom, aby zapewnić środki utrzymania rzeźbiarzom lub rzemieślnikom.

Gdzie można kupić maski Masajów?

Maski afrykańskie to jeden z elementów sztuki afrykańskiej, który cieszy się największym zainteresowaniem turystów (choć nie tylko, o czym dalej!). Okazuje się, że wiele osób, które nigdy nie były w tamtych rejonach, chętnie urządzają swoje mieszkanie czy też dom z wykorzystaniem ozdób charakterystycznych dla Afryki. Nie jest to dla nas kwestią niezrozumiałą, gdyż sami wychodzimy z założenia, że warto zaaranżować swoje zacisze domowe w taki sposób, aby czuć się w nim dobrze i jeżeli nie możemy pozwolić sobie na kosztowną podróż na ten kontynent, to dobrym pomysłem będzie wplątanie do wystroju ozdób sztuki afrykańskiej, którą się fascynujemy. Tutaj wybór jest ogromny, od masek afrykańskich, przez rzeźby, aż po dodatki i meble. Gdzie zatem możemy je zakupić? Czy jesteśmy w tej sytuacji skazani na wytwory taśmy produkcyjnej? Tu dobra wiadomość – oczywiście, że nie.

W Sklepie Afrykańskim wybór oryginalnej sztuki afrykańskiej jest ogromny. Wśród bogatego asortymentu znajdziemy wszystko, o czym moglibyśmy zamarzyć. Od masek afrykańskich, przez rzeźby afrykańskie, figurki obrzędowe, meble i dodatki po torby czy ubrania. Co najważniejsze, wszystkie te przedmioty są kupowane u lokalnych plemiennych artystów. Dzieje się to podczas licznych wypraw Doroty i Mariusza na Czarny Ląd. Dokonując zakupów na stronie sklep-afrykanski.pl nie tylko możemy się poszczycić faktem, iż w swoich zbiorach posiadamy oryginalną maskę afrykańską, ale także wspieramy działalność afrykańskich rzemieślników.

Wśród masek afrykańskich, dostępnych w asortymencie Sklepu Afrykańskiego, znajdują się nie tylko te, które są charakterystyczne dla plemienia Masajów. Do dyspozycji klientów jest wiele masek, które są różnorodne nie tylko jeśli chodzi o rejon Afryki, z którego pochodzą, ale również – co wynika z lokalizacji – ich wyglądu. Charakterystyczne elementy, takie jak wysokie czoło, wąskie oczy czy duży podbródek są uwieczniane ze względu na wzór piękna, który jest przyjęty w danym plemieniu.

Podsumowując, każdą z masek afrykańskich tworzy się zgodnie z wartościami i przyjętymi normami w danym plemieniu. Maski Masajów wyróżniają między innymi barwy – połączenie drewna hebanowego, które ma intensywny, ciemny kolor oraz czerwieni. Często można także spotkać maskę z rozciągniętymi płatkami uszu. Niegdyś, były one tworzone z myślą o danej ceremonii i przedstawiały zwierzęta, postaci mitologiczne czy bogów. Dziś, są wykonywane głównie w celu zarobkowym.

Polecamy również: Maski afrykańskie – symbolika i ich znaczenie

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *