Maska z gliny – czym różni się od drewnianej?

Maska z gliny – czym różni się od drewnianej?

Maska z gliny to ciekawa alternatywa dla masek wykonanych z drewna. W Afryce zdecydowanie częściej artyści w swoich dziełach wykorzystują najwyższej jakości mahoń, drewno tekowe i heban. Niemniej jednak te, wykonane z gliny zyskały nie wiele mniejszą popularność. W poniższym artykule przedstawimy Wam kilka propozycji masek wykonanych z tego tworzywa. Zapoznamy się z nimi dokładnie, analizując detale każdej z niej i wskazując zalety. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Maski gliniane z Afryki

Sztukę afrykańską charakteryzuje niesamowita różnorodność. Z jednej strony rzeźby z drewna, dodające wnętrzu ciepła i klimatu, z drugiej strony wielobarwna biżuteria etniczna czy właśnie surowo wykończone maski gliniane. Nic więc dziwnego, że kultura i tradycja Czarnego Lądu zachwyca tak wiele osób, szczególnie tych zamieszkałych na terenie Europy. Z czego to wynika? Z odmienności. Życie w Europie wygląda zupełnie inaczej, opiera się na innych wartościach i wierzeniach. Nie od dziś wiadomo, że to co obce jest dla nas atrakcyjne i ciekawe, chcąc zgłębiać tą tajemnice. Z pewnością znasz to uczucie i z między innymi tych względów znalazłeś się właśnie na tym blogu, czytając ten materiał. Mamy rację?

Tak, jak zadeklarowaliśmy na początku wpisu, dzisiaj skupimy się na masce z gliny. Mamy nadzieję, że jesteś ciekawy jak wygląda proces tworzenia tejże maski afrykańskiej i jaki może być jego efekt. Przygotowaliśmy dla Was trzy propozycje masek glinianych, które pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga i Mozambiku. Jesteśmy ogromnie ciekawi, która z nich przypadnie Tobie do gustu w największym stopniu. Podziel się opinią w komentarzu!

Proces tworzenia maski rozpoczyna się od zebrania odpowiednich materiałów niezbędnych do wykonania dzieła sztuki afrykańskiej. Konieczne jest także przygotowanie metalowej podstawy, na której opierać będzie się maska z gliny. W momencie spełnienia powyższych kryteriów, afrykański rzemieślnik przystępuje do pracy. Najczęściej motywem maski z gliny jest twarz człowieka lub bóstwa, rzadziej zwierzęcia – one występują w głównej mierze w maskach z drewna. Artysta formuje z gliny kształt rękoma, a następnie za pomocą prowizorycznych narzędzi nadaje detali prezentowanej postaci – zaznacza oczy, akcentuje usta i brwi. Nierzadko sięga się po ozdoby w formie koralików lub innych dostępnych materiałów na tamtejszym kontynencie. Zdarzają się także maski gliniane mające poroża zdobyte w wyniku obfitej akcji myśliwskiej. Kiedy uformowana postać przybrała już finalny wygląd, wówczas umieszcza się ją na metalowej podstawie. Mimo z pozoru prostej formy, wykonanie masek jest bardzo czasochłonne. Należy pamiętać, że tamtejsi rzemieślnicy nie mają do dyspozycji wielu narzędzi. Do pracy używają zazwyczaj rąk i kilku prowizorycznych przyrządów.

Poniżej prezentujemy pierwszy wariant maski z gliny. Ta, jak i pozostałe propozycje zostały nabyte podczas corocznej wyprawy do Afryki.

Maska gliniana
Maska gliniana z Demokratycznej Republiko Konga

Metalowa podstawa wygląda bardzo solidnie, dając całej konstrukcji należytą stabilizację, mimo nie dużej wagi produktu. Sporych gabarytów nos i usta są wyznacznikiem panującego w Demokratycznej Republice Konga ideału piękna. Na głowie zostały ukształtowane zaplecione trzy grube warkocze.

Maska z gliny
Maska z gliny z DRK

Powyżej druga propozycja, która także została wykonana na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Widać to choćby po charakterystycznych elementach, które omawialiśmy wcześniej. Artyści działający na jej terenie upodobali sobie również kształtowanie postaci z zamkniętymi oczami.

Maska z gliny
Gliniana maska z Mozambiku

Trzecia opcja pochodzi z Mozambiku. To, co wyróżnia ją od poprzednich wariantów to otwarte oczy, wąskie usta i wysoko uniesione włosy w upięciu. Odmienność można również dostrzec w kształcie uszu.

Maski gliniane czy maski z drewna?

Wybór jest naprawdę trudny. Na decyzję powinna wpłynąć przede wszystkim preferencja – czy wolimy produkty wykonane z drewna (a przy tym ocieplające wnętrze), czy stonować pomieszczenie umieszczając na komodzie maskę z gliny. Interesującym pomysłem byłoby połączyć te dwa elementy, tworząc oryginalną kompozycję. Jedno jest pewne – bez względu na rodzaj maski, na który się zdecydujecie, posłuży ona na wiele lat ciesząc oko każdego dnia. A przecież chyba o to właśnie chodzi, prawda?

Wyżej zaprezentowane maski gliniane i wiele innych elementów sztuki afrykańskiej znajdziecie na https://sklep-afrykanski.pl.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jeżeli nasz artykuł był dla Ciebie przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *